Warning: The magic method WPML_Absolute_Url_Persisted::__wakeup() must have public visibility in /data03/virt24654/domeenid/www.lastekaitseliit.ee/httplapsehaal/wp-content/plugins/sitepress-multilingual-cms/classes/url-handling/resolver/wpml-absolute-url-persisted.php on line 30

Warning: Undefined variable $text_domain in /data03/virt24654/domeenid/www.lastekaitseliit.ee/httplapsehaal/wp-content/themes/lapsehaal/functions.php on line 16

Warning: Undefined variable $text_domain in /data03/virt24654/domeenid/www.lastekaitseliit.ee/httplapsehaal/wp-content/themes/lapsehaal/functions.php on line 26

Warning: Undefined variable $text_domain in /data03/virt24654/domeenid/www.lastekaitseliit.ee/httplapsehaal/wp-content/themes/lapsehaal/functions.php on line 36

Warning: Undefined variable $text_domain in /data03/virt24654/domeenid/www.lastekaitseliit.ee/httplapsehaal/wp-content/themes/lapsehaal/functions.php on line 46

Warning: Undefined variable $text_domain in /data03/virt24654/domeenid/www.lastekaitseliit.ee/httplapsehaal/wp-content/themes/lapsehaal/functions.php on line 56
Uudised – Lapse Hääl https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee Projekti eesmärgiks on edendada ühiskonnas teadlikkust lapse õigustest ja lapse õiguste olukorrast, et sidusteadmisi mõtestatult lapsi, noori ja täiskasvanuid kaasavalt laste parimates huvides tulemuslikult kasutada. Mon, 04 May 2015 07:53:54 +0000 et hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.4 Valminud on projekti käsiraamat https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2015/04/valminud-on-projekti-kasiraamat/ Wed, 29 Apr 2015 07:49:31 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=1129 “Lapse hääl!” projekti raames valmis ka käsiraamat, mis jagab projektis saadud kogemust. Käsiraamatus antakse põhjalik ülevaade projektis tehtud tegevustest, samuti tulemustest, mis projekti jooksul saavutati. Lisaks sellele pakub käsiraamat põnevat lugemist kõigile, kes oma igapäevatöös tegutsevad koos laste ja noortega.
Käsiraamatuga saate tutvuda siin.
Head lugemist!

]]>
Tallinna Ülikoolis hakatakse lapse õigusi õpetama https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2015/04/tallinna-ulikoolis-hakatakse-lapse-oigusi-opetama/ Fri, 03 Apr 2015 20:45:56 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=850

MTÜ Lastekaitse Liit ja Tallinna Ülikool allkirjastasid 31.03.2014 koostöölepingu lapse õiguste õppesuuna arendamiseks ülikoolis.

Aastaks 2016 luuakse Tallinna Ülikoolis lapse õiguste õppemoodul, mis on eelkõige suunatud oma töös lastega ning laste heaks töötavatele spetsialistidele, eelkõige tulevased lastekaitse- ja sotsiaaltöötajad, juristid ning noorsootöötajad.

Lapse õiguste komitee, kui lapse õiguste konventsiooni järelevalveorgan, soovitas 2003. aasta lõppjäreldustes Eestile lapse õiguste teemal regulaarsete väljaõppe- ja täiendusprogrammide loomist kõigi lastega ja laste jaoks töötavate spetsialistide jaoks.

Mooduli arendamisel lähtutakse spetsialistide töös esile kerkinud praktilistest kitsaskohtadest, lähtudes lapse parimatest huvidest. Interdistsiplinaarse õppe kaudu õpivad erinevate valdkondade spetsialistid koos leidma ühiseid lahendusi lapse heaolu puudutavates küsimustes (alaealised õigusrikkujad, hooldusõiguse vaidlused jt).

MTÜ Lastekaitse Liit juhataja Martin Medar leiab, et süsteemne töö lapse õiguste teadvustamisest tulevikus lastega kokku puutuvatel spetsialistidel peab algama juba ülikoolis. “Meil on väga hea meel, et jõudsime Tallinna Ülikooliga sellise lepinguni, mis parandab tulevikus veelgi meie lastega töötavate spetsialistide erialast pädevust,” sõnas Medar. 

Lastekaitse Liidu eestvedamisel viiakse antud algatus ellu koostöös Tallinna Ülikooli kolme instituudiga: Sotsiaaltöö Instituut, Kasvatusteaduste Instituut ja Õigusakadeemia.

Õppemoodul luuakse projekti “Lapse hääl!” raames, mille kaudu loodi möödunud aastal esmakordselt Eestis sarnane õppemoodul ka Tartu Ülikoolis.

Projekti toetab EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel ning Sotsiaalministeerium.

]]>
Uuring “Laste osalus ja kaasamine koolis” https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/11/uuring-laste-osalus-ja-kaasamine-koolis/ Sat, 22 Nov 2014 09:16:08 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=807 MTÜ Lastekaitse Liit peab vajalikuks järjepidevalt ellu viia lapse õiguste konventsiooni rakendamist puudutavaid uuringuid (eelmisel aastal avaldati uuring  Laste osaluse toetamine ja kaasamine otsustusprotsessides”, mis keskendus KOV´i tasandile). Käesoleval aastal 01.06.-15.10. läbiviidud uuring keskendub keskkonnale, millega lapsed ja noored igapäevaselt kokku puutuvad – koolile. Uuringu “Laste osaluse toetamine ja kaasamine koolis” eesmärgiks oli laste ja noorte seas läbiviidava küsitluse käigus välja selgitada, mil määral kaasavad koolid lapsi koolielu puudutavatesse otsustesse, mil viisil ja mis teemadel nad seda teevad. Samuti, kas kaasamine on laste ja noorte arvates piisav, mis teemadel nad sooviksid sõna sekka öelda, ning mil viisil nad seda kõige meelsamini teeksid.

Kool on laste ja noorte elus tähtis sotsiaalne keskkond, mis peab olema turvaline ning toetama nende igakülgset arengut. Kooli eesmärgiks peab olema õppekeskkonna arendamine, kus õpilased on motiveeritud ja rahulolevad.

Ainuüksi 1. klassi läks 2014/2015 õppeaastal ca 15 000 õpilast. Üldhariduskoolide päevaõppe ca 137 000 õppuri õpetamine ja kasvatamine on väljakutse mitte ainult kodu ja kooli, vaid kogu ühiskonna jaoks. ÜRO lapse õiguste aluspõhimõtete kohaselt on laps autonoomne ja aktiivne õiguste kandja, olenemata oma vanusest. See põhimõte on väljendatud LÕK´i artiklis 12, mis sätestab lapse õiguse oma seisukohale igas teda puudutavas küsimuses ning õiguse ärakuulamisele ja arvesse võtmisele lähtuvalt tema east ja küpsusest. Kaasamine on aktiivne tegevus, millega edendatakse laste ja noorte võrdväärset rolli ühiskonna liikmetena, ning on ennekäike tegevus, mis edendab laste ja noorte enda kogemust osalejaks olemisest. Õpetajatel ja koolil tervikuna on seega kaasajatena tähtis roll. Samas vastutus laste kodanikuks kasvatamisel ei ole üksnes koolil, oluline roll on ka toetaval kodul, koolivälisel tegevusel (organisatsioonid, huviringid), ning ühiskonna hoiakutel tervikuna. Arenenud demokraatiat iseloomustab ühiskonna kõigi sotsiaalsete rühmade (sh laste ja noorte) huvide ja vajadustega arvestamine ning nende sotsiaalne kaasatus.

Kokku osales uuringus 1787 last ja noort (1383 eesti- ja 404 venekeelse emakeelega). Soolises lõikes: 766 mees-  ja 1021 naissoost vastajat. Vastajate vanus 7-26, keskmine vanus 12,35 eluaastat. Positiivsena saab välja tuua, et küsimustikule vastasid eestikeelsed õpilased 212-st ja venekeelsed õpilased 63-st koolist üle Eesti (esindatud nii põhikoolid, gümnaasiumid, kutsekoolid kui ka lasteaiad (1 vastaja) ja ülikoolid (1 vastaja TÜ, 1 vastaja TLÜ), samuti olid vastajad viiest väljaspool Eestit asuvast koolist (Soome, Saksamaa)). MTÜ Lastekaitse Liit on väga tänulik kõikidele uuringus osalenud lastele ja noortele ning nende juhendajatele.

Suured tänud koostööpartneritele, kes küsimustiku levitamisele kaasa aitasid: Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus, Eesti Noorsootöö Keskus, Haridus- ja Teadusministeerium (eraldi tänu Tiina Petersonile), jpt. Uuringu koostamist toetas Sotsiaalministeerium läbi Hasartmängumaksu Nõukogu.

Laste elu, arengu ja heaolu tagamiseks ei piisa ainult lapse õiguste sätestamisest õigusaktides. Selleks, et LÕK´is tunnustatud õigused oleks igapäevaelus igale lapsele tagatud, saame me kõik kaasa aidata. Oluline on, et laste arvamused neid puudutavate küsimuste käsitlemisel oleks välja selgitatud ning otsuste tegemisel arvessevõetud vastavalt nende eale, võimetele ja küpsusele. Seega teeb murelikuks asjaolu, et küsitluses kinnitas paraku ainult 33% lastest ja noortest, et kool on neid kaasanud koolielu korraldamisesse, samas kui 75% õpilastest soovib antud teemadel kaasa rääkida (13-aastane tüdruk Kääpalt: „Oluline, et suuri otsuseid ja valikuid ei tehtaks ilma õpilaste arvamust arvestamata, ja arutataks kõigiga otsuse tegemise vajalikkust või mittevajalikkust.“ ).

Käesoleva uuringu üheks eesmärgiks on tekitada ühiskonnas aktiivset arutelu laste osalemisest ja kaasamisest koolikeskkonnas. Teema olulisust ja aktuaalsust ühiskondlikul tasandil näitab lisaks uuringust osavõtu aktiivsusele ka asjaolu, et lapsed ja noored tegid väga palju ettepanekuid koolis osalemise ja kaasamise edendamiseks. Koolidel on seega vaja senisest enam pöörata tähelepanu asjaolule, et laste ja noorte kaasamine edendab koolielu ja tugevdab ühtekuuluvust kooli tasandil.

Julgustame kõiki uuringu tulemustega tutvuma, ettepanekuid arvestama ja parimaid praktikaid ka oma omavalitsuses rakendama!

Tutvu uuringu tulemustega siin: Laste ja noorte osalus ja kaasamine koolis

]]>
Noortekonverents “Õigus olla laps: eile, täna, homme” https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/11/noortekonverents-oigus-olla-laps-eile-tana-homme/ Thu, 20 Nov 2014 08:00:39 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=805 Täna, 20. novembril, algusega kell 11.00 toimub sadamas seisval Tallinki “Romantika” laeval MTÜ Lastekaitse Liit noortekonverents „Õigus olla laps: eile, täna, homme, mille fookuses on Eesti lapse mured ja rõõmud läbi aja.

Konverents jätkab Lastekaitse Liidu iga-aastast lapse õiguste konventsioonile pühendatud ürituste traditsiooni. Sel aastal aga on tegemist unikaalse konverentsiga, mille on algusest lõpuni kokku pannud noored ise – plaanis on päev ilma ühegi ettekandeta. Ettekannete asemel on kohal külalised meediast, poliitikast ja meelelahutusmaailmast. Oma arvamuse laste õigustest ütlevad välja Robert Rool ja Heidi Tammar; Laine Randjärv, Liisa Pakosta, Jüri Ratas ja Rainer Vakra. Oma vaate tulevikutehnoloogiast esitab Henrik Roonemaa. Lisaks saab näha Improteatrit ja Stand-up komöödiat ning palju muud. Päeva juhivad Kerli Dello ja Nikolai Kunitsõn. Videotervituse teeb haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski ning oma lapsepõlve mälestustest räägivad mitmed tuntud ühiskonnategelased.

Konverentsil avaldatakse MTÜ Lastekaitse Liit poolt 01.06.-15.10.2014 läbiviidud uuringu  ”Laste ja noorte osalus ja kaasamine koolis” tulemused. Uuringus, milles osales 1787 last üle-Eesti, kinnitas paraku ainult 33% lastest ja noortest, et kool on neid kaasanud koolielu korraldamisesse, samas kui 75% õpilastest soovib antud teemadel kaasa rääkida (13-aastane tüdruk Kääpalt: „Oluline, et suuri otsuseid ja valikuid ei tehtaks ilma õpilaste arvamust arvestamata, ja arutataks kõigiga otsuse tegemise vajalikust või mittevajalikust.“ ).

Samuti antakse kätte MTÜ Lastekaitse Liit video-, foto- ja joonistuskonkursi „Õigus olla laps!“ auhinnad.

Konverentsi saab otse vaadata ka ERRi uudisteportaalist.

Konverents toimub Lapse õiguste kuu raames, mis on pühendatud ÜRO Lapse õiguste konventsiooni 25-ndale aastapäevale. Vaata lähemalt Lapse õiguste kuu tegevusi: http://konventsioon25.lastekaitseliit.ee/, samas saab tutvuda ka konverentsi kavaga.

Noortekonverents toimub projekti “Lapse hääl!” raames, mida toetab Sotsiaalministeerium ja EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel

Täna, 20. novembril, algusega kell 11.00 toimub sadamas seisval Tallinki “Romantika” laeval MTÜ Lastekaitse Liit noortekonverents „Õigus olla laps: eile, täna, homme, mille fookuses on Eesti lapse mured ja rõõmud läbi aja.

Konverents jätkab Lastekaitse Liidu iga-aastast lapse õiguste konventsioonile pühendatud ürituste traditsiooni. Sel aastal aga on tegemist unikaalse konverentsiga, mille on algusest lõpuni kokku pannud noored ise – plaanis on päev ilma ühegi ettekandeta. Ettekannete asemel on kohal külalised meediast, poliitikast ja meelelahutusmaailmast. Oma arvamuse laste õigustest ütlevad välja Robert Rool ja Heidi Tammar; Laine Randjärv, Liisa Pakosta, Jüri Ratas ja Rainer Vakra. Oma vaate tulevikutehnoloogiast esitab Henrik Roonemaa. Lisaks saab näha Improteatrit ja Stand-up komöödiat ning palju muud. Päeva juhivad Kerli Dello ja Nikolai Kunitsõn. Videotervituse teeb haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski ning oma lapsepõlve mälestustest räägivad mitmed tuntud ühiskonnategelased.

Konverentsil avaldatakse MTÜ Lastekaitse Liit poolt 01.06.-15.10.2014 läbiviidud uuringu  ”Laste ja noorte osalus ja kaasamine koolis” tulemused. Uuringus, milles osales 1787 last üle-Eesti, kinnitas paraku ainult 33% lastest ja noortest, et kool on neid kaasanud koolielu korraldamisesse, samas kui 75% õpilastest soovib antud teemadel kaasa rääkida (13-aastane tüdruk Kääpalt: „Oluline, et suuri otsuseid ja valikuid ei tehtaks ilma õpilaste arvamust arvestamata, ja arutataks kõigiga otsuse tegemise vajalikust või mittevajalikust.“ ).

Samuti antakse kätte MTÜ Lastekaitse Liit video-, foto- ja joonistuskonkursi „Õigus olla laps!“ auhinnad.

Konverentsi saab otse vaadata ka ERRi uudisteportaalist.

Konverents toimub Lapse õiguste kuu raames, mis on pühendatud ÜRO Lapse õiguste konventsiooni 25-ndale aastapäevale. Vaata lähemalt Lapse õiguste kuu tegevusi: http://konventsioon25.lastekaitseliit.ee/, samas saab tutvuda ka konverentsi kavaga.

Noortekonverents toimub projekti “Lapse hääl!” raames, mida toetab Sotsiaalministeerium ja EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel.

Pilte konverentsist

IMG_9784 IMG_9822 IMG_9700 IMG_9692 IMG_9581 IMG_9539 IMG_9513

 

 

 

]]>
Foorumteatri töötoad https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/11/foorumteatri-tootoad/ Sat, 08 Nov 2014 10:34:17 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=823 5.novembril viis MTÜ Foorumteater, projekti “Lapse hääl!” partner läbi foorumteatri töötube kahes projektis osalevas koolis:
Sillamäe Kannuka koolis ja Narva Paju koolis.

6.novembril toimusid foorumteatri töötoad aga Kiviõli Vene koolis ning Jõhvi Gümnaasiumis. Ka Iisaku Gümnaasiumis viidi foorumtetri töötuba läbi 7.novembril. Töötube viidi läbi projektis osalenud koolide soovil ning töötoas osales keskmiselt 30 noort ühest koolist. Seega, lisaks projektis “Lapse hääl!” osalevatele lastele olid foorumteatri töötuppa kaasatud ka teised kooli õpilased.

DSC_0607 DSC_0599 DSC_0578

 

]]>
“Laste osalus ja kaasamine Eestis” https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/11/laste-osalus-ja-kaasamine-eestis/ Thu, 06 Nov 2014 11:52:26 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=801 Täna, 6.novembril andis projekti “Lapse hääl!” juht Kiira Gornischeff ülevaate teemal “Laste osalus ja kaasamine Eestis”. Tegu oli Sotsiaalministeeriumi ja Euroopa Nõukogu seminariga “Lapse osalemise õiguse tagamine kõigis eluvaldkondades – eesmärgid ja tulemuste mõõtmine”. Kiira Nautsi ettekandega tutvustati ka projekti “Lapse hääl!” ning projekti tulemusi kuue Ida-Virumaa kooli näitel.

Täpsem info seminari kohta ning ettekannete slaidid on kättesaadavad siit.

 

]]>
Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi aastakonverents https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/10/tartu-ulikooli-uhiskonnateaduste-instituudi-aastakonverents/ Fri, 17 Oct 2014 08:58:13 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=798 Täna, 17.oktoobril toimub Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi aastakonverents “Eesti vajab insenere”.
Konverentsi raames leiavad aset mitmed töötoad, nende hulgas ka töötuba teemal “Lapse õiguste distsipliinide ülene õpetamine ja õppimine”. Nimetatud töötuba keskendub sellele, miks on oluline õpetada ja õppida lapse õigusi ning kuidas sai Tartu Ülikoolis alguse lapse õiguste õppemoodul. Töötubade üheks juhendajaks on teiste hulgas ka Kiira Gornischeff, “Lapse hääle!” projektijuht.

]]>
“Lapse hääl!” hakkab otsi kokku tõmbama https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/09/lapse-haal-hakkab-otsi-kokku-tombama/ Mon, 29 Sep 2014 08:29:12 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=790 Nüüdseks juba poolteist aastat tegutsenud “Lapse hääl!” hakkab tasapisi otsi kokku tõmbama. Projektis ette nähtud seminarid on nüüdseks tehtud. Neist viimane toimus augustikuus Remniku Õppe- ja Puhkekeskuses, tuues kokku kõik projektis osalenud noored ja õpetajad. Kokku kuus kooli, kolm eesti ja kolm vene õppekeelega. Sellega lõppesid ka projektis ette nähtud seminarid ja koolitused noortele.

Siiski, veel on üht-teist jäänud teha. Novembrikuus toimub noortekonverents “Õigus olla laps” kogus oma meeskonna kokku sel nädalavahetusel, 26.-28.septembril Pivarootsi Õppe- ja Puhkekeskuses, kus toimusid noortekonverentsi Mõttetalgud. Talgutes osalesid erinevate organisatsioonide noored ning talgutega pandi paika novembris toimuva konverentsi teema, sisu, kava ja tegevused. Kogu konverentsi võib kokku võtta kahe sõnaga – noortelt noortele!

Lisaks Pivarootsis toimunud Mõttetalgutele, viis Avinurme Gümnaasium 26.septembril läbi seminari, tuues taaskord kokku kõik projektis osalenud koolid ja noored. Sel korral on tegu aga Avinurme Gümnaasiumi enda initsiatiivi ja tahtega, mis jättis projetki meeskonnale üle vaid tervitada Avinurme noorte aktiivsust ja innukust ning toetada neid nii, kuis võimalik.

Projekti raames loodud õppemoodul on nüüdseks end sisse seadnud Tartu Ülikoolis. Sel sügisel said sotsiaaltöö ja õigusteaduskonna tudengid esmakordselt kuulata ainet “Sissejuhatus lapse õigustesse”, mis suuremas osas keskendub Lapse õiguste konventsioonile. Hetkel tundub, et tegu on suisa ühe populaarseima valikainega.
Muide, käesoleval sügisel, 20.novembril saab Lapse õiguste konventsioon 25.aastaseks!

Tallinna Ülikooli  Sotsiaaltöö Instituudi, Kasvatusteaduste Instituudi ning õigusakadeemiaga on hetkel veel käimas läbirääkimised võimalusega alustada õppemooduliga juba 2016.aasta sügisel Tallinna Ülikoolis.

10624887_753429971367209_5032550199411769096_n

Fotomeenutus 18.-20.augustil toimunud ühisseminarist Remniku Õppe- ja Puhkekeskuses.

]]>
Positiivse vanemluse voldik https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/06/positiivse-vanemluse-voldik/ Sun, 01 Jun 2014 14:30:27 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=787 Nüüdseks on valminud ka voldik, mis on suunatud just lastevanematele. Tegu on positiivse vanemluse voldikuga, mille leiate SIIT, eestikeelsete materjalide nimistu lõpust.
Põnevat lugemist!

]]>
Narva Paju kooli õpilaste artikkel https://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/2014/04/narva-paju-kooli-opilaste-artikkel/ Mon, 28 Apr 2014 06:11:12 +0000 http://lapsehaal.lastekaitseliit.ee/?p=689 Taaskord on Narva Paju kooli õpilased võtnud kätte ja kirjutanud artikli projektist “Lapse hääl!”.
Venekeelse artikli leiate SIIT.

]]>