Sinu ülesanneteks on:
-osaleda aktiivselt põnevatel seminaridel
-seminaride järgselt jälgida, kas see, mis seminarilt õppisid, ka päriselus toimib. Ehk siis monitoorida oma õiguste ellu viimise võimalusi
Mis on seminar?
Seminar on selline kohtumine, kuhu tulevad kõik selle grupi noored ning lisaks neile on seminaridel ka projekti meeskond ning projekti partnerid. Seminare toimub kokku seitse: kolm seminari mõlemale grupile ning üks ühine seminar kõigile.
Seminaride käigus saavad noored teada rohkem oma õigustest ning mida antud õigus tähendab või mida endaga kaasa toob. Seminaride jooksul õpitakse läbi mitmete erinevate meetodite – näiteks kasutatakse foorumteatrit ühe meetodina, samuti filmi, koomikseid ja palju muud põnevat. Seminarid on alati kahepäevased (välja arvatud viimane, ühine seminar) ning paigutatud täpselt enne vaheaja algust, et koolitööd tegemata ei jääks. Samuti on kõik kulutused seminaril osalemiseks Sulle kaetud, see tähendab, et Sulle on tagatud transport, toitlustus ja majutus. Sina pead lihtsalt kohale tulema.
Mis saab pärast seminare?
Pärast seminari algab Sinu iseseisev töö. See tähendab, et seminaride vahepeal on Sinu ülesanne jälgida, kas see, mida seminaril õppisid, ka niiöelda päriselus paika peab. Kas neid õigusi, mis Sulle ette on nähtud, on Sul võimalik ka päriselt ellu viia. Kuigi me kutsume seda iseseisvaks tööks, ei tee Sa seda päris üksinda. Selles etapis aitavad Sind õpetajad koolist ning kohalikud noorsootöötajad ja teised, kes projektiga on ühinenud. Ja kui projektis osalevad ka Sinu sõbrad, on oma õiguste jälgimist veelgi põnevam teha. Ja kui sõpru ei osale, siis saad uued sõbrad juba toimuvatelt seminaridelt.
Miks seda vaja on?
Tegelikult on siin põhjuseid mitmeid. Esimene on kindlasti see, et Eesti Vabariik on ratifitseerinud sellise dokumendi nagu Lapse Õiguste Konventsioon. Selle dokumendi ratifitseerimisega andis Eesti Vabariik nõusoleku jälgida seda, et kõik lastele ette nähtud õigused oleksid ka täidetud. Seda, kas need ka on täidetud, saad tegelikult öelda vaid Sina. Pärast seminaridelt omandatud teadmisi lapse õiguste kohta, oled Sina juba ekspert selles osas, kas Sulle ette nähtud õigused on tagatud või mitte.
Teiseks, niimoodi saab projekti meeskond koostada ühe suure raporti või aruande. See suur raport läheb Euroopasse Lapse Õiguste Komiteele. Sellega saavad ka teised jälgida, kuidas meil Eestis läheb lapse õiguste tagamisega.
Niimoodi saavad kohalikud otsuste tegijad täpse ülevaate sellest, mis vajab veel nende suuremat tähelepanu ning rohkem ressursse. Läbi selle paraneb ka kohalik elu – ehk siis Sinu elu.
Lisaks sellele õpetavad seminarid palju uut ja huvitavat, alustades lapse õigustest kui ka uutest meetoditest. Näiteks teeme foorumteatrit, vaatame põnevaid filme ning teeme ise koomikseid. Neid teadmisi ja kogemusi saad Sa rakendada ka edaspidi oma igapäevaelus.